A gyömbér hatása: használd alternatív gyógymódként!

2024. február 07.

A gyömbér hatása fűszer– és gyógynövényként

A házi praktikák és az évezredek óta használatban lévő gyógymódok sok ember bizalmát előbb elnyerik, mint a mesterséges készítmények. A természetes alternatívák népszerűségének oka, hogy komolyabb mellékhatások nélkül képesek eredményesen segíteni az ember életét. Nem véletlen, hogy újra egyre többen szimpatizálnak ezekkel a lehetőségekkel, hiszen napjaink megannyi egészségkárosító hatása mellett, mindenki szeretne megszabadulni a felesleges szintetikus anyagoktól.

Ahogyan a citrom, a fahéj vagy a fokhagyma, úgy a gyömbér hatása is olyan természetes erővel bír, aminek köszönhetően pillanatok alatt újra formában érezheted magad. A gyömbér fűszer– és gyógynövényként is szuperül funkcionál, számtalan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezért, ha régóta keresed például a fájdalom– és gyulladáscsökkentés egy alternatív megoldását, mindenképp érdemes megismerkedned a különleges növény:

  • összetevőivel,
  • felhasználási/elkészítési módjaival
  • és pozitív/negatív hatásaival!

A gyömbér végtelenszámú egészségmegőrző funkciója

Az egyedi illattal és ízzel rendelkező növény Kínából származik, de a világ tömérdek helyén felfigyeltek már a gyömbér egészségmegőrző és baktériumölő tulajdonságaira. Általánosságban nem túlzás azt állítani, hogy csodát művel az emberi szervezettel, hiszen komplex összetevőinek hála, a legkülönfélébb egészségügyi problémákra is megoldást nyújt.

Legfontosabb tulajdonságai között meg kell említeni, hogy egy vitaminbomba, mert főbb elemei között egyaránt megtalálható az A–, C–, E– és B–komplex vitamin, de emellett még nem kis mennyiségben kalciumot, béta-karotint, magnéziumot, foszfort, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket és káliumot is tartalmaz. Az összetevők komplexitásának köszönhetően nem meglepő, hogy körülbelül ugyanennyi mindenre gyógymódként is használható. A gyömbér:

  • képes a szervezet méregtelenítésére, gombaölő hatása van,
  • rendszerinti fogyasztásával kifejti immunerősítő hatását, amivel megelőzhetők az influenzás megbetegedések,
  • antibakteriális hatású felépítésének hála, megbetegedés esetén felgyorsítja a regenerálódási folyamatot,
  • antioxidáns hatásának köszönhetően erős gyulladásgátlóként funkcionál,
  • javítja a vérkeringést és vágyfokozó hatással bír,
  • közismert izzasztó hatással rendelkezik, ezért azonnal képes csillapítani a lázat,
  • emésztési panaszok orvoslására is alkalmas.

A gyömbér elkészítési és felhasználási módjai

A gyömbér nagyok sok módon megvásárolható – szárítva, por formájában, olajként –, éppen ezért felhasználási módjait tekintve is széleskörű megoldást biztosít. A legjobb és egyben legegyszerűbb alkalmazása viszont nem más, mint amikor teát vagy ivólét készítesz belőle, ezért jó, hogyha frissen jutsz hozzá a picit csípős és kesernyés gyógynövényhez. Ha a konyha nem éppen a barátod, akkor sem kell megijedned, ugyanis a gyömbértea és a gyömbérlé megvalósításához pofon egyszerű szabályokat kell követned:

  1. Vásárolj friss gyömbért, de figyelj oda a részletekre: a zöldségesnél keresd a picit nedves, de mégis szilárd, és „ránc nélküli” gyökereket! Kerüld a puhább és foltos verziókat, mert ezek a tulajdonságok már arról árulkodnak, hogy régebb óta ott állnak a polcon!
  2. Pucold meg a gyömbért, majd a meghámozott részeket vágd kocka alakúra!
  3. Teaként forrázd le 5-6 dl vízzel, majd hagyd úgy minimum 20 percig! Ha letelt az idő, szűrd le a teát, majd kedved szerint ízesítsd citrommal és/vagy mézzel!
  4. Ivóléként a felkockázott darabokat rakd bele a turmixgépbe, és adagolj hozzá 1-2 dl vizet! A turmixolást követően a kapott eredményt szűrd le, majd adj hozzá további 3-4 dl vizet, így ez azonnal fogyasztható egészséges „smoothie”-t kapsz végeredményként!

A gyömbér hatásának három pozitív oldala

1) A hasi fájdalmak és az emésztési problémák kezelési módja

A megfelelő mennyiségben elfogyasztott gyömbér hatalmas segítséget nyújthat az emésztési zavarok jelentkezésekor – legyen szó egy baktérium okozta hasmenésről vagy puffadásról. Fenolos vegyületeinek köszönhetően ugyanis redukálja a bélirritációt, miközben a tápanyag-felszívódásban is eredményes szerepet vállal. A korábban emlegetett görcsoldó hatásának hála a menstruációval járó hasi fájdalmakat is képes csökkenteni, teaként, őrleményként vagy kapszulaként fogyasztva is kifejti hatását. Ezen felül akkor is hatékony megoldás, hogyha olaj formájában és külsőleg alkalmazva, átmasszírozod vele a problémás területet.

2) A közérzetjavítás természetes módja

A gyömbér rendszeres és megfelelő mértékű fogyasztásával az immunrendszer egy olyan plusz ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag védelmet kap, hogy a szervezet képes ellenállni a legmakacsabb baktériumoknak is. Ha egy szerencsétlen véletlen miatt mégis meg kell küzdened az influenzás és megfázásos tünetekkel, a gyömbér akkor is segítséget nyújt. Az antivirális és méregtelenítő összetevői felgyorsítják a regenerálódási időszakot, mígnem az ember azon kapja magát, hogy máris jobban van.

3) A gyulladáscsökkentés és a görcsoldás magasfoka

A gyömbér szerencsére intenzív gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatással rendelkezik, ezért sok formájában képes orvosolni az ilyen jelleggel bíró fájdalmakat. Gyakorta javasolják ízületi gyulladásokra, de amit kevesebben tudnak, hogy migrénre is.

Ez annak köszönhető, hogy összetevői meggátolják a migrénes fájdalmakat és görcsöket kiváltó okok aktiválódását az erek működésében. Bármelyik problémával is állj szemben, mindkét esetben érdemes kipróbálnod a gyömbéres illóolajos fürdővizet, mert az izomfájdalmakra enyhülést hoz, a migrén esetén pedig nyugodt perceket biztosít – a relaxáció segítségével, mint egy tünetkezelésként megfékezi az elviselhetetlen és szúró fájdalmakat.

Figyelj oda a gyömbérfogyasztás mértékére!

Jól látszik, hogy a gyömbér az alternatív gyógymódok jackpot-ja, azonban nem szabad elfeledkezni róla, hogy a túlzásba vitt fogyasztásával súlyos mellékhatások jelentkezhetnek. Gyakorlatilag a nem megfelelően bevitt mennyiséggel minden pozitívuma önmaga inverzévé válik, azaz hiába gyógyítja az emésztési panaszokat, hasmenést okozhat, hiába enyhíti a menzesz okozta fájdalma, vérhígító hatása kellemetlenségeket szülhet stb.

Nagyon fontos tehát odafigyelni az adagolására, ezért, ha a gyömbért módszeresen szeretnéd alkalmazni a mindennapok során, érdemes előtte szakemberrel konzultálnod a mennyiségek meghatározásáról. 

Ajánló